Sdělení rodičům

Prázdninový pozdrav

Milí rodiče,

chci Vám ještě jednou poděkovat za spolupráci, podporu a také za květiny a dárky.

Děti mají za sebou náročný, ale úspěšný rok. Zaslouží si odpočinout - ode mě dostaly jediný povinný úkol - užít si prázdniny bez úrazů.

Dobrovolných aktivit je samozřejmě nekonečné množství, přimlouvám se za čtení, psaní deníků nejen z cest (v příštím roce se zaměříme na bližští prozkoumávání krajů ČR i na Evropu, budeme pokračovat v historii... )

Mějte se všichni nádherně.

Jitka Krejčí

Poslední týden školního roku 2017/2018

Vážení rodiče,

v týdenním plánu jsem v sedmi bodech shrnula, co všechno bychom měli stihnout v posledním nabitém týdnu.

V pondělí se uzavírají známky, ale i zameškané hodiny - proto je nutno mít každou nepřítomnost omluvenou v "Omluvném listě", který se musí v pondělí odevzdat!!!! (k archivaci)

Podle pokynů vedení školy bychom se první dva dny měli ještě učit podle rozvrhu, ale vzhledem k tomu, že naše třída nejen pro vás připravuje vystoupení v Besedě, rozvrh bude přizpůsoben secvičování jednotlivých výstupů. Zároveň se pokusíme dokončit pracovní sešity (ti, kteří mají již hotovo, budou si moci číst ve své knize).

V pondělí bychom měli sehrát vystoupení pro naše vrstevníky ze 4.A, proto prosím, aby si děti pokud možno vzali své kostýmy, případně i rekvizity.

V úterý 26. 6. máme od 12 hodin pronajatý sál KC Beseda, proběhne generální zkouška. Děti tedy vypustím na oběd ve 13:20 od Besedy. Večer od 18. hodiny začíná naše vystoupení pro veřejnost. Těšíme se na Vás.

Ve středu chci zahájit den v knihovně. Máme od vedení školy povoleno fotografování u škodovky na kalendář od 12. hodiny u lesa ("u asfaltky). Potom děti propustím na oběd. Chci velmi poděkovat rodičům Šimona, Robina a Míši, neboť nám sehnali kontakty na ochotné majitele starých automobilů.

Ve čtvrtek ráno za námi dorazí jeden z Vás, abychom se dozvěděli zajímavosti o Indii a indické hudbě. Velice děkujeme panu Tikovskému za jeho čas.

Ve čtvrtek dopoledne jsme také pozváni na představení 3.A.

Pokud dětem neodhlásíte oběd na pátek, bude na ně, po slavnostním ukončení školního roku ve škole, čekat obědový balíček. Vysvědčení rozdám do 9 hodin, dále následuje loučení s absolventy před budovou školy.

A pak... Hurá, prázdniny!

Všem dětem přeji, aby si zasloužený čas volna ve zdraví užily. Vám děkuji za spolupráci a také přeji příjemně prožité léto.

Veroniko, moc děkuji za Tvou velkou pomoc.

Jitka Krejčí


Vracení klíčků od šaten, koncert v Rudolfinu, vracení učebnic, testy

V pondělí 18. června děti vrací klíčky od šaten - za klíček dostanou zpět 100 Kč.

V pátek 22. června jedeme na koncert do Rudolfina. Děkuji Veronice T. za doprovod.

Sraz ve společenském oblečení před školou v 7:55 (odjezd autobusu v 8:02) nebo v 8:00 na nádraží (vlak má odjet v 8:09). Začátek koncertu v 10 hodin a trvá přibližně hodinu. S sebou jako vždy: svačinu, pití, průkazku nebo 2 přestupní jízdenky a čip na oběd.

Návrat do 12:30. Prosím opět lístečky s Vaším podpisem, pokud mám dítě pustit samotné již od nádraží. Ostatní doprovodím do jídelny na oběd.

Vracení učebnic proběhne až v posledním týdnu, ale ti, co odjíždějí na dovolenou dříve, ať sami pamatují, aby měli vše v pořádku a mohli si potom vyzvednout vysvědčení. 

Ti, kteří mají průměr na hraně a chtějí ještě zabojovat mimořádným testem z Čj nebo z M, mi tuto informaci oznámí v pondělí 18. června - a dostanou možnost napsat test v průběhu týdne.Švp, rodičovská schůzka, dopravní hřiště v Čelákovicích, divadlo Minor, obědové balíčky

Nejprve chci poděkovat paní Monice Š. a její dceři Evičce, že se uvolily jet s námi na Švp, užili jsme si to s nimi. Zároveň chci pochválit všechny děti, že se nestal žádný vážný úraz, a u většiny z nich oceňuji i vzorné chování (udržování pořádku na pokojích, okamžité reagování na pokyny, vstřícnost a ohleduplnost k ostatním). Poděkování patří všem, kteří jste děti potěšili odměnami. Děkuji také všem rodičům za pomoc při přenášení věcí do autobusu a i z něj.

Připomínám (víte z webových stránek školy nebo z kalendáře), že ve čtvrtek 14.6. se na Vás těším na rodičovské schůzce. Začátek v 17 hodin.


V úterý 12.6. jedeme společně se 4.A na dopravní hřiště v Čelákovicích, kola nám půjčí (za půjčení kol a pronájem hřiště se neplatí, je potřeba uhradit pouze dopravu). Sraz před školou v 7:45 ve vhodném oblečení a ve sportovní obuvi, s cyklistickou helmou + v batůžku svačinu, pití, helmu a 120 Kč na autobus (ti, kteří nedají již v pondělí ve škole). Návrat kolem 13. hodiny.

VE STŘEDU A VE ČTVRTEK JSOU OBĚDOVÉ BALÍČKY.

Ve čtvrtek 14. června si děti přály navštívit divadlo Minor. Sraz před školou v 7:55 (odjezd autobusu v 8:02) nebo v 8:00 na nádraží (vlak má odjet v 8:09). Představení "Záhada hlavolamu" trvá 2 hodiny, proto je vstupné dražší (150 Kč). S sebou jako vždy: svačinu, pití, průkazku nebo 2 přestupní jízdenky.

Budeme se snažit stihnout vlak ve 12:01, který do Klánovic přijíždí ve 12:22. Prosím opět lístečky s Vaším podpisem, pokud mám dítě pustit samotné již od nádraží. Ostatní doprovodím do školy pro obědové balíčky. Může se stát, že nám vlak ujede, potom dorazíme tím dalším, tedy ve 12:52 na nádraží.Den dětí a ŠKOLA V PŘÍRODĚ

Milí rodiče,

pátek 1. června "Den dětí" si všichni ze 4.B přejí prožít na kole. Trochu jsem se zdráhala, ale několik z vás mi ochotně nabídlo zapůjčení kola (neb nejsem místní), tak je rozhodnuto. Moc děkuji za vstřícnost, kolo jsem si nevybrala podle modelu, ale přijala jsem první nabídku :-).

Ještě jednou zdůrazňuji, že spoléhám na Vaši zodpovědnost, že kola dětí budou ve vynikajícím technickém stavu, povinná je i cyklistická přilba, doporučené brýle a rukavice. Sraz před školou u hlavní budovy (ne na silnici!) v 8 hodin. S sebou - pití, svačina, kapesníčky, .... Návrat kolem 11:40.  Pokud mají děti jít na oběd, potřebují i zámeček, aby si u školy kolo zamkly.

Děkuji Veronice Tóthové, že s námi vyrazí na cyklovýlet. Všichni zájemci z Vašich řad jsou vítáni.

Domluvili jsem se, že tento den hudební kroužek odpadá, vynahradíme si zpívání a hraní na škole v přírodě.

Hned druhý den odjíždíme na školu v přírodě. Sraz v sobotu 2. června v 9:30 U NÁDRAŽÍ, odjezd v 10 hodin (protože jsou trhy a autobus by měl problémy s parkováním). Já tímto ale mám problém s dopravou věcí pro děti na sportování, učení, tvoření a muzicírování. Připravila bych tašky a krabice v pátek odpoledne. Ozvěte se mi, prosím, kdo by byl ochoten si je v pátek vyzvednout a v sobotu je dopravit k autobusu na nádraží.

Tentokrát si děti přibalí každý k sobě: sešit a učebnice Vlastivědy, Psaní pro 4. ročník (bílý sešit A4 s červeným nápisem), desky na pracovní listy a noty + co jsem uvedla i níže (viz. Švp se blíží) - psací potřeby, lepidlo, nůžky, flétna... Nově přibalte jednobarevné triko (bez nápisu) - o pomalování se postarají děti samy.

Děkuji všem, kteří již zaplatili za Švp, a prosím zbylé tři, aby tak učinili v pondělí. Většina již odevzdala potvrzení od lékaře, ostatní nechť přinesou co nejdříve. Potvrzení o bezinfekčnosti prosím až u autobusu (formulář zašlu po dětech) + případně i podepsané léky.

Letos s námi jede paní asistentka Monika Šafránková.

Návrat v sobotu 9. června kolem 13. hodiny ke škole.Sběr papíru

Vážení rodiče,

ještě nevím, kolik kg papíru dovlekli rodiče z jiných tříd, ale u mě jste vítězové již nyní! Celkem za naši 4.B jste odevzdali 675,5 kg! Děkuji všem ochotným silákům.

Týden od 14. května

Děkuji paní učitelce Gabrielové, že se ve čtvrtek 17. května opět ujme dětí (já se budu vzdělávat na celodenním semináři). Tento den děti půjdou od 10:00 do KC Beseda na vystoupení divadla Náhoda "Prsten královny víl" - vstupné 10 Kč je pouze za pronájem sálu.

Dorazily fotografie třídy - pro žáka 40 Kč.

Od středy 16.5. do pátku 18.5. bude u sportovní haly kontejner na sběr papíru.

Pokud máte zájem objednat dětem knížky z letního katalogu Albatrosu a Fragmentu, paní učitelka Kubísková vás prosí, ať tak učiníte nejpozději do úterý 22. května. 

Máme radost, že se nám uzdravila "naše" milá asistentka Veronika Tóthová.


Škola v přírodě se blíží

Dobrá zpráva na začátek - možná již víte, nejen z hlavní webové stránky, o prodloužení platnosti lékařského posudku o zdravotní způsobilosti dítěte na dva roky. Dnes děti dostaly formulář, prosím o jeho vyplnění a odevzdání nejpozději do 28. května.

Pro inspiraci přikládám doporučený seznam věcí:

Oblečení

spodní prádlo a ponožky odpovídající počtu dnů

1 x teplé ponožky

4 x tričko s krátkým rukávem

2 x tričko s dlouhým rukávem

2 x kraťasy

2 x mikina

2 x tepláky

1× dlouhé kalhoty

větrovka

nepromokavá bunda / pláštěnka

čepice / kšiltovka

šátek

plavky

pyžamo

Boty

tenisky

sandály

pevnější sportovní/turistické boty

holínky

přezůvky

Hygienické potřeby

2 x ručník

kartáček na zuby a pasta

mýdlo

hřeben

papírové kapesníky

Ostatní

baterka + baterie

batoh/batůžek (na výlet, výpravu)

látkový pytel na špinavé prádlo

repelent

sluneční brýle

krém na opalování

psací potřeby/ pastelky

knížka, vášniví čtenáři i více

blok/ sešit

flétna + další hudební nástroj (kdo chce a má)

láhev na pití (menší, dobře těsnící)

drobné společenské hry

plyšový mazlíček

kapesné v podepsané peněžence

Kapesní atlas rostlin, kdo má

nůžky

lepidlo

učebnici Vlastivědy + sešit

noviny

švihadlo

karimatku na cvičení venku

K odevzdání při příjezdu

Potvrzení o bezinfekčnosti

podepsané léky (pokud dítě nějaké užívá)

Do batůžku na cestu

léky na nevolnost před cestou, svačinu a pití, pytlík pro případ nevolnosti, hračku

Co nebude potřeba

řetízky, prstýnky, cennosti, atd.

Stále platí zákaz mobilů, tabletů a elektronických her.

Veškeré oblečení a vybavení doporučujeme podepsat!

Věci je lépe (balte společně s dětmi) sbalit do kufru, než do tašky nebo batohu!


Gratulace našim školním týmům ke skvělým umístěním ve fotbalové soutěži McDonald´s cup

Mladší kategorie - 2. - 3. tříd skončila na 3. místě a kluci ze 4. - 5. tříd, kde máme i zástupce za naši třídu - Toma, svou soutěž vyhráli a postupují do dalšího kola! Držíme palce! Kluci jen tak dál!! Poděkování patří i panu Borkovi, který se ochotně ujal koučování. 

Díky chci vyjádřit i Pavlínce Krempové, která s námi vyrazila do městské knihovny na vystoupení konzervatoře "Podoby tance". Dle ohlasů dětí se nám další výprava za kulturou vydařila. 

Co se týká našeho sportování, dětem jsem oznámila, ať jsou vždy připraveny i na cvičení venku (venkovní sportovní obuv) - atletické disciplíny nebo hry v lese. Bohužel se množí případy. že děti nemají cvičební úbor a obuv ani do tělocvičny, což z hygienických i bezpečnostních důvodů není přípustné! Pokud se tak stane třikrát, budu Vás informovat přes EŽK, že dítě nebylo připraveno na výuku. (Tv máme v úterý a ve čtvrtek).

Přeji všem nádherně prožitý prodloužený víkend a ve středu začínáme zkrácený týden v naší klánovické knihovně. Děti tento den mají přinést do ve čtenářském deníku zapsanou minimálně čtvrtou knihu za tento školní rok  + další úkoly - viz v této sekci.

Návštěva Městské knihovny + představení Podoby tance 25. dubna

Ve středu v Klánovicích nepoteče voda, i proto jedeme za kulturním osvěžením do centra.

Sraz u školy v 7:55, odjezd autobusu v 8:02, na nádraží sraz do 8:05 a odjezd vlaku v 8:09.

S sebou jako vždy průkazku nebo dvě přestupní jízdenky, svačinu, pití.

Konec představení je plánovaný na 11:30, snad se stihneme dostat do Klánovic do 12:30.

Pro děti, které tento den mají příhlášený oběd, budou ve škole připraveny balíčky. Děti tedy odvedu zpět do školy. Pokud má dítě odejít od vlaku samo, prosím o písemnou zprávu - na lístečku nejpozději daný den nebo mailem alespoň den předem. Děkuji za spolupráci.

Ve středu 25.4. odpadají všechny školní kroužky i Harmonie.

V pátek večer jsem se dozvěděla, že k nám v úterý 24. dubna přijede pan Jeglík ukázat další záběry z fotopastí, představit spoustu novinek a také nový díl Ruská divočina - záchrana zubra evropského... Beseda s videoukázkami stojí žáka 40 Kč.

Děti mají za úkol (nejpozději do úterý) zapsat si zážitky ze shlédnutí dokumentárního filmu "Planeta Česko". Zamyslet se, co bylo pro ně nové, co je překvapilo, jak vnímaly komentář nebo hudební podklad, který hrdina je zaujal nejvíce...

Pondělí  30.4. a 7.5. jsou ředitelská volna.

Tím pádem nás čeká poslední dubnový týden a s ním i kontrolní testy z Čj a M (viz sekce  Úkoly). Děkuji za hojnou účast na našich společných konzultacích, děti jsme mohli vesměs chválit za jejich snahu i výkony. Přeji ať se daří všem.Poděkování paní Pavlínce Krempové za doprovod na výstavu Leonardium

Už jsem se bála, zda nebudeme muset zrušit plánovanou návštěvu výstavy, neboť ze závažných důvodů musela odříct "naše" asistentka Veronika a ani z řad rodičů se nikdo nemohl uvolnit. Zachránila nás milá pracovnice sekretariátu naší školy, paní Krempová. Moc děkujeme.

Hodně pozdravů a energie zasíláme asistentce Veronice Tóthové a přejeme jí brzké uzdravení.

V pátek jdeme do KC Beseda na film o přírodě Planeta Česko. Do čtvrtka prosím poslat po dětech 80 Kč na vstupné.


Téměř samé dobré zprávy:

                Noc s Andersenem jsme si náramně užili a to hlavně díky rodičům Adama, Robina, Floriho a Tomáše, kteří v přírodní učebně mateřské školy a v jejím bezprostředním okolí připravili úkoly, které děti bavily, a navíc si při nich i zopakovaly znalosti, kterými vládl Leonardo da Vinci (například znalost lidské anatomie nebo rostlin). Děti si jako odměnu odnášely poskládaný obraz Mony Lisy a svůj výrobek ze dřeva. Rodiče nás velice potěšili, děkujeme všem, obzvláště paní Poláčkové, která vše zorganizovala a zařídila.

               Poděkování patří i paní Jolaně Fuchsové, která poutavě dětem četla o životě Leonarda, ale také všem paním knihovnicím za jejich program pro děti.

             Několik dětí připravilo ve třídě zajívamé aktivity, týkající se H.Ch. Andersena nebo Leonarda da Vinci.

              Děti mají za sebou čtvrtlení kontrolní práce z Čj, M a Vlastivědy, které dopadly skvěle. Jen mě mrzí, že se mi stále nepodařilo všem dětem vysvětlit, že dvojka není žádný trest či důvod k pláči, ale je informací, se kterou je třeba pracovat - zjistit příčinu chyby a opravit si ji. Mně jejich chyby ukazují, na čem musíme jako třída zapracovat (v Čj - na přesném čtení a ne na odhadování, na i - y, bě/bje, v M na zápisu velkých čísel a ve Vlastivědě na orientaci v časové ose - tam jsou opravdu velké rezervy - pouze tři děti si bezchybně poradily s celou stranou, naopak otázky z pravěku zodpovědělo na plný počet bodů 12 dětí a dalších 9 se dopustilo pouze jedné nepřesnoti!!!)

              Začátkem týdne zašlu odkaz, kde si zájemci budou moci vybrat termín konzultace.

              Paní učitelka Gabrielová, zadala všem dětem ze čtvrtých tříd stejný diktát a přepis. Naše třída dopadla výborně, především v diktátě. Paní učitelka vyslovila teorii, jak blahodárný vliv může mít bystření sluchu pomocí hry na flétnu :-). Pokud to tak je, hudbo, děkujeme. 

            Děkuji všem, kteří již na účet zaslali zálohu 500 Kč na Švp. Prosím zbývající, aby tak urychleně učinili, neboť termín splatnosti faktury je již v úterý 10. dubna!!! 

              Ve středu 11. dubna jedeme do Malostranské besedy na interaktivní výstavu Leonardium. Finance v našem třídním fondu se tenčí, proto, prosím, do úterý pošlete po dětem 60 Kč za vstup. Děkuji "mé" občasné a šikovné asistence za doprovod na akci i za pomoc při výběru penež.

               V soutěži o "Nejkrásnější velikonoční vajíčko" se na prvních místech umístili dvě děti z naší třídy. Gratulujeme Kryštofe a Báro!

               

Nocování ve škole - Noc s Andersenem - téma Leonardo na Vinci

Ve čtvrtek 5. dubna náš čeká  Noc s Andersenem. Sraz ve třídě: v 18 hodin, navečeření, umytí, s sebou: psací potřeby, svou rozečtenou knihu a flétnu, jinak jako vždy karimatku, spacák, pyžamo, kartáček na zuby, pastu + ručníček, lahvičku s pitím, případně plyšáčka na spaní. Vítané je ovoce a zelenina i jiné dobroty od rodičů či prarodičů na pozdější večeři a na snídani.

Paní Poláčková nám zařídila, že od 19. hodiny budeme v jurtě mateřské školy plnit úkoly motivované Leonardem da Vincim. Tímto děkuji jí i týmu rodičů, kteří se o toto překvapení postarají.

V knihovně je pro nás připraven program od 21:10 do 21:50. Děti ve dvojicích budou prověřovat své znalosti o knihách. Čtení o Leonardu da Vincim se ujala paní zástupkyně ředitele Jolana Fuchsová. Po té nás čeká nocování ve škole.

V pátek angličtina odpadá, budeme se věnovat opět svým knihám, čte-li někdo i cizojazyčnou literaturu, připraví si pro nás krátkou ukázku. Budeme psát také do sešitu "Prožíváme, přemýšlíme..".  Prostor dostanou ti, kteří si připravili aktivity pro ostatní, týkající se nejen Leonarda da Vinciho. Sešity, ve kterých budeme pracovat, si děti zanechají ve čtvrtek ve škole (například Čteme s porozuměním). Doufám, že nám počasí dovolí zajít ven, protáhnout se i kreslit přírodu. 

Rodiče mohou v pátek ráno od 7:30 do 8:00 vyzvednout ve třídě věci svých dětí - spacáky a karimatky.

S hudebním kroužkem počítám.

Velikonoční vejce

Kdo se chce zúčastnit již tradičně pořádané soutěže "Velikonoční vejce", přinese svůj výtvor v pondělí 26. března. Děti tvoří samy, případní zájemci z řad rodičů mají vlastní kategorii :-). 

Děti se učí a baví navzájem, rodiče učí a baví děti. Divadlo v Dlouhé ve středu 28. března.

Milí rodiče,

mám potřebu se s Vámi podělit o dění ve třídě. Vloni jsme se zabývali pokusy a měřeními, které jsem jim naplánovala já. Nyní děti měly vytvořit týmy a v nich pro druhé připravit úkoly a činnosti na procvičení délky, hmotnosti, objemu, času a teploty. Někteří na přípravě pracovali nejen ve vymezeném čase ve škole, ale i doma. Za velice přínosné považuji jejich spolupráci, nápaditost, samostatnost a diskuzi, jak ohodnotit nasazení druhých, formulování úkolů, možnost si prakticky vyzkoušet měření...

Velkým zážitkem pro mě i pro paní Gabrielovou bylo také jejich pojetí nastudování textu z učebnice Vlastivědy na téma Pravěk. Všechny skupiny prokázaly schopnost se domluvit. Jejich výstupy byly i vtipné, žáci do výkladu zapojovali herecké výstupy, různé rekvizity, dokonce i maňásky. Vždy oceňovali, co je na druhých zaujalo, případně je pobavilo. Po Velikonocích děti čeká test na jejich znalosti o pravěku. Věřím, že si spoustu informací zapamatovaly právě od svých spolužáků. (Ale snad vytanou i zážitky a zkušenosti z center a ze školy v přírodě v minulém roce na toto téma).

Dala jsem dětem možnost vybrat si, kdy napíší své testy z Čj a M. Většina odhlasovala, abychom ještě v příštím týdnu procvičovali. Takže hned na začátku dubna budou mít opět možnost ukázat, v čem se kdo zlepšil.

Pro toho, koho baví hledat zajímavé informace a předávat je druhým, mám výzvu. Letošní téma Noci s Andersenem je pro nás génius Leonardo da Vinci. Koho z dětí fascinují jeho objevy a díla, má možnost... Již tradičně nám připravuje večerní úkoly a překvapení paní Poláčková. Kdo má chuť se zapojit z Vás dospělých, určitě se ozvěte, nápady jsou vždy vítány.

Děkuji Veronice Tóthové za pomoc ve třídě a mimo ni - ve středu 28. března jede s námi do divadla. Divadlo začíná až v 10 hodin, proto vyrazíme společně až ze třídy. S sebou jako vždy - jízdenky nebo průkazku, svačinu, pití, čip a společenské oblečení (prosím ne tepláky). Návrat pravděpodobně až ve 13 hodin!!!

Přeji Vám krásný první jarní víkend. JK

Podepisování domácích úkolů

Pan ředitel rozšířil školní řád o bod č. 19:

"Žák je povinen vypracovávat zadané domácí úkoly. Domácí úkoly slouží především k procvičení a zopakování látky, probrané ve škole. Rodič svým podpisem stvrzuje fakt, že úkol byl vypracován ještě před odchodem žáka do školy v den odevzdání (např. doma). Podpisem rodič neručí za správnost."

Doposud jsem vyžadovala pouze Vaše podpisy u oprav kontrolních prací. V souladu se školním řádem tedy prosím o podepisování všech domácích úkolů. Děkuji za spolupráci.

VE ČTVRTEK 22. BŘEZNA absolvuji celodenní seminář "Výchova k respektu a toleranci". VE TŘÍDĚ MĚ ZASTOUPÍ PANÍ UČITELKA GABRIELOVÁ, MOC JÍ DĚKUJI.


Pozor, některým dětem je 10 let a již jim nestačí pro cestování jakákoliv průkazka s datem narození a fotografií.

Je potřeba zařídit průkazku přímo od dopravního podniku nebo nabít kredit. Na to nás upozornil průvodčí ve vlaku.

Cesta do Modřan byla opravdu dobrodružná, zejména kvůli padajícímu sněhu a dopravním obtížím. Děkuji všem, kteří se zapojili, abychom vůbec vyrazili. Mými zachránci byli Benešovi.

Psímu útulku jsme předali 8 500 Kč a různé psí pamlsky a hračky. Přibližně na polovinu částky jste přispěli vy rodiče nákupem za výrobky dětí na vánočním jarmarku, za což ještě jednou děkujeme. O druhou polovinu se postarala naše Luisa s kamarádkami ze 4.A Terezkou a Rózou, nejen prodejem perníčků na různých akcích. Velké ocenění zasluhují všechny děti ze 4.B, protože se rozhodly pomoci někomu, kdo si sám pomoci nemůže - tentokrát opuštění pejsci.


Výprava do útulku v Modřanech

Děkuji Luise za nápad pomoci pejskům v útulku a všem dětem za jejich nadšení a nasazení při realizaci tohoto záměru. Velké poděkování patří paní Neffové za zorganizování výpravy a pomoc při přesunech.

Sraz u školy v úterý 6. března v 7:50 - autobus odjíždí v 7:55 nebo na nádraží v 8:05 vlak odjíždí v 8:09. Návrat s koncem vyučování, tedy kolem 13:20.

Na sobě teplé nikoliv sváteční oblečení, teplou obuv vhodnou k turistice. S sebou svačinu, pití, průkazku nebo 2 dětské přestupní jízdenky, čip na oběd, případně penízky na pamlsky pro pejsky (není však nutné, neboť část vytěžku z vánočního jarmarku utratíme cestou v obchodě pro domácí mazlíčky).

Testy za měsíc únor

Řada dětí podala vynikající výkony v českém jazyce, matematice i v přírodovědě s vlastivědou. Některým se podařilo odevzat i doposud svou práci nejlepší. Gratuluji. U všech dětí velice oceňuji jejich snahu a přeji jim, ať se nadále daří.

Čtenářský deník

Nejen kvůli nemocem se ještě všichni nepochlubili se svými zápisky z četby za 1. pololetí!!! Nechť tak učiní v tomto týdnu.

Většina dětí si pečlivě vede své záznamy z četby. U někoho jsou rezervy, proto jsme se pro následující období  společně dohodli na jednotné podobě zápisků:

 • krasopisně nadepsaný název knihy
 • autor
 • ilustrátor
 • seznámení s hlavní postavou, naznačit příběh (nikoliv pouze jednou větou)
 • co osobně zaujalo
 • datum dočtení
 • obrázek

Za toto pololetí opět požaduji přečíst alespoň tři knihy a pokud si již v prvním pololetí nevybrali knihu z navržené nabídky, učiní tak nyní.

Dobrovolné:

 • a vítané je zapsat si všechny přečtené knihy, ale nemusí být zaznamenány již tak podrobně
 • citace věty z knihy a komentář
 • komu by tuto knihu doporučili
 • zaznamenání počtu stran

Pro školní kalendář na rok 2018/2019

je zvoleno téma čeští badatelé, vynálezci, objevitelé...

Děti z naší třídy se shodly na Emilovi Škodovi. Budeme rádi, když se opět i rodiče zapojí se svými nápady, jak a kde třídní fotografii se Škodou vytvořit. Těšíme se na spolupráci.


Jarní prázdniny

Přeji všem příjemně a hlavně ve zdraví prožité prázdniny. V pondělí 19. února bychom se měli učit již ve zmenšené třídě, kde si budeme fyzicky blíže, i kdybychom nechtěli :-).

Ve středu 21. února proběhne školní kolo recitační soutěže

- mohou dorazit všichni zájemci, kteří mají chuť přenést svou báseň před větším množstvím diváků.

22. února - výprava do lesa - vhodné oblečení a obuv

Obědové balíčky

22. a 27. února děti dostanou místo oběda v jídelně balíček ve škole. Připomínám, že obědy je možno odhlásit dva dny dopředu. Nezapomínejte odhlašovat dětem jídlo i během jejich nepřítomnosti, ať z důvodu nemoci, či dovolené.


V úterý 6. února se nevaří. Děti, které mají na tento den přihlášený oběd, dostanou balíček.

Vážení rodiče,

věřím, že Vám děti vysvědčením udělaly radost. Všichni získali vyznamenání, někteří dokonce samé jedničky! Moc všem přeji, aby se svým nasazením vydrželi až do konce roku. Stále je co zlepšovat, zejména v i - y po obojetných souhláskách v kořeni slov, ě/je, v párových souhláskách (b-p, s-z..). Pár jedinců potřebuje získat větší jistotu i v malé násobilce.

Rozhodla jsem se, že jim budu častěji hodnotit, co již delší dobu procvičujeme, aniž bych je na to upozorňovala. U celohodinových kontrolních prací vždy nadále oznámím termín a okruhy úkolů, které děti budou řešit.

V sekci "Fotogalerie" přibylo pár fotografií díky naší asistentce Veronice Tóthové, děkuji.


Pololetní vysvědčení, zkrácené vyučování, páteční prázdniny

Pan ředitel prodloužil uzavření známek do pondělí 29. ledna. Pokud někdo s průměrem kolem 1, 50 chce získat lepší známku, má tedy ještě šanci (sešity v pořádku, přezkoušení, dobrovolný úkol, recitování básničky...)

Ve středu 31. ledna děti dostanou poslední hodinu pololetní vysvědčení. Většina z nich si svým snažením a kvalitními výkony zařídila přímo výstavní ohodnocení. Gratuluji. Všechny děti si na vysvědčení přinesou pevné desky, neboť nejpozději do pátku 9.2. ho musí neponičené vrátit zpět. Pokud bude nějaké vysvědčení znehodnocené či ztracené, dítě zaplatí 10 Kč.

V den vysvědčení - tedy ve středu - bude zkrácené vyučování do 11:40.

V pátek 2. února mají děti pololetní prázdniny. Přeji jim, ať si je užijí.


Rope skipping, divadlo "Malá etiketa", knižní katalogy, uzavření známek

Vážení rodiče,

je radost spolupracovat s Vašimi dětmi, je radost spolupracovat s Vámi. Děkuji paní Jeřábkové za její čas, energii a dovednosti, které se snažila předat našim dětem při lekci rope skippingu. Děti s nadšením zkoušely přeskakovat švihadlo ve dvojicích, později i v trojicích, a to různými způsoby a i s otáčkami...

Jiní rodiče posíláte po dětech papírové kapesníčky, kuchyňské ubrousky, šťávy...  - mimochodem, již nám zásoby docházejí :-), kdo by chtěl přispět, budeme rádi.

Paní Neffová pro děti zařídila v KC Beseda divadelní představení  "Malá etiketa". Věřím, že si děti uvědomí, co všechno dělají správně a čím ještě zušlechtí své chování, a bude nám spolu ještě lépe. Bohužel, toto představení s nimi nemohu shlédnout (budu na dalším celodenním hudebním setkání v Rudoflinu), ale doufám, že mi děti vše dopodrobna popíší. Tímto i děkuji paní Gabrielové, která se opět ochotně ujme dětí a stráví s nimi celý den. Pracovní aktivitu pro ně připravuje i paní asistentka Veronika Tóthová.

Paní učitelka Kubísková dává vědět všem zájemcům o knihy z katalogů, že poslední termín odevzdání objednávek je v pátek 26. ledna. V temto den budou i uzavřeny známky za první pololetí, proto "naše tradiční" kontrolní testy proběhnou v tomto týdnu, nikoliv tradičně poslední dny v měsíci. V sekci "Ke stažení" přibyly nové materiály k procvičování (něco z toho použiji i v testu).

JK


Korunovační klenoty na Pražském hradě,

centra aktivit na téma "Vývoj Země, horniny a nerosty"

Milí rodiče,

se začátkem nového roku mám pro Vás hned několik skvělých zpráv.

Do třídy k nám na některé hodiny dochází pomáhat nová paní asistentka Veronika Tóthová. Velice si vážím její pomoci, je velkým přínosem pro mě a samozřejmě i pro děti. V úterý s námi jede i jako doprovod na Pražský hrad (viz. sekce Týdenní plán).

Tento týden děti pracovaly na úkolech v centrech, mnohé s velkým nasazením a nadšením. Dokonce se poprvé stalo, že všech šest týmů: Prahory, Starohory, Prvohory, Druhohory, Třetihory i Čtvrtohory se ohodnotilo na plný počet bodů (5):

 • Pracovali jsme v tichosti.
 • Zapojili se všichni v týmu.
 • Dosáhli jsme cíle.
 • Vytvořili jsme příjemnou pracovní atmosféru.
 • Uklidili jsme po sobě.

Děkuji všem, kteří ochotně zapůjčili své poklady - ať knižní, či kamenné.

Přístí týden se těšíme na besedu s panem Zdeňkem Táborským, který je geologem a zároveň autorem knížky "Měli dinosauři blechy?". Škoda jen, že pár marodů chybí, proto se nemohou osobně tohoto odborníka zeptat, co horniny a nerosty vyprávějí o dávné historii Země. Pokud by chtěli něco zjistit, určitě mi dejte vědět, pokusím se otázku předat.

Díky rodině Šimanových, která nám zařídila návštěvu výstavy Symbolická moc českých korunovačních klenotů, uvidíme na vlastní oči tento český národní poklad!!! Jsme velice vděčni, budeme moci prozkoumat vzácné drahokamy a naladit se na nadcházející pololetí, které bude věnované českým dějinám.

JK

PF 2018

Milé děti, vážení rodiče i další přátelé 4.B,

děkuji Vám za všechna přání a dárky. Poděkování patří také všem, kteří jste se o vánoční besídce podělili s ostatními o cukroví a jiné dobroty.

Užijte si nadcházející vánoční svátky a do nového roku přeji všem především pevné zdraví a hodně radosti.

Jitka Krejčí

Škola nám začíná 3. ledna. Protože jde zrovna o první středu v měsíci, sejdeme se v knihovně nebo děti převedu ze školy v 8 hodin.


Vánoční jarmak, Divadlo D 21

Děti, které dorazily ve čtvrtek večer, si jarmark užily. Velkou podporu a pomoc jim poskytly zejména paní Poláčková a Neffová. Děkuji za štědrost všem, kteří si zakoupili výrobky dětí nebo i věnovali cukrovinky (například rodiče Šimona). Na pomoc psímu útulku od nás poputuje přes 4 tisíce korun. Děti z toho mají velkou radost.

Ve středu 20. prosince děti čeká představení Vánoční příběh -  sraz před školou v 7:40 (odjezd autobusu v 7:45) nebo na nádraží v 7:45 (odjezd vlaku v 7:52). Návrat s koncem vyučování ve 12:35. Velice děkuji paní Šimanové za doprovod třídy, ta bude čekat na nádraží.

Poděkování maminkám za výtvarné dílny

Všechny děti byly nadšené z návštěvy maminek v naší třídě. Maminky Adama, Luisy, Katky, Sáry, Natky, Ramona a Ráchelky pomáhaly nejen radami. Největší poděkování patří paní Poláčkové, která celou akci zorganizovala, dokonce i zasponzorovala materiál, se kterým děti tvořily. Děti se již těší, až si výrobky odnesou domů, ale to si musí počkat až do jarmarku - 14. prosince. Srdečně Vás na něj všechny zveme.


Poděkování lektorům NF Harmonie

Děkuji i za děti celému smyčcovému orchestru NF Harmonie, že jsme si s nimi mohli zahrát  melodie z večerníčků "Z mechu a kapradí" a "Pat a Mat". Pro mnohé z nás to byl skvělý zážitek.

Mé ocenění si zasluhují všechny děti, které dorazily na slavnostní rozsvěcování stromu a s chutí zahrály a zazpívaly.


Rozsvěcování vánočního stromu

Již tradičně si zazpíváme a zahrajeme u vánočního stromu. Přijďte se k nám přidat v pátek 1. prosince od 17. hodiny.
Pozor!!! Výjimečně 21. listopadu odpadá

6. vyučovací hodina Tv.

Dětem tedy v úterý 21. 11.  skončí vyučování ve 12:35.


Čtvrtletní konzultace

Těší mě, jak v hojném počtu jste se nahlásili na konzultace. Těším se na další setkání.


1. čtvrtletí - testy, konzultace, objednávky knih, projekt Hudba do škol

Vážení rodiče,

nejprve chci poděkovat i touto cestou paní učitelce Gabrielové, že se ochotně ujala dětí v době mé nepřítomnosti. Účastním se projektu "Hudba do škol" a 2. listopadu se uskutečnílo první setkání pedagogů v Rudolfinu. Hudební dílnu pro nás připravili nejen pedagogové, ale i jeden z členů České filharmonie. Alespoň střípek nápadů jsem se hned dnes snažila zprostředkovat dětem. Všechny děti si rády vyzkoušely, jaké to asi je "foukat" do strojku hoboje.

Děti dělají radost nejen svou hrou na flétnu, ale i svými výsledky v testech. Třídní průměr je z Čj 1,37 a z M 1,36! Velká gratulace. Rádi spolupracují, umějí vyjádřit své názory, pocity. Rezervy mají některé děti v plynulosti svého čtení, některé v dodržování pravidel.

Zašlu vám termíny konzultací a je na vás, zda tuto možnost s dítětem využijete. Děti se nad sebou zamyslí v sebohodnotícím dotazníku. Oceňování nikdy není dost a zároveň se dá vždy něco doporučit :-).

Paní učitelka Kubísková, která má na starosti knihy, žáda případné zájemce, aby objednávky odevzali nejlépe do středy 8. listopadu. 

Přeji všem krásný víkend i s knihou.

JK


Halloween

V pondělí děti mohou přihlásit svou vydlabanou dýni do celoškolní soutěže.

Děti ze školního parlamentu vyhlásily na úterý 31. října soutěž o nejnápaditější kostým, takže kdo chce přijít v kostýmu, může.

 

Referáty v tomto pololetí

V předmětu Člověk a jeho svět se zabýváme přírodovědnými a vlastivědnými tématy. S dětmi jsem se dohodla, že referáty z přírodovědy jsou zcela dobrovolné, to znamená, že kdo by chtěl prezetovat před třídou téma, které ho zajímá a pokud možno se i dotýká obsahu učebnice Přírodověda, dá mi dopředu vědět a získá prostor.

Děti vytvořily dvojice a po vylosování si vybraly kraj, který ostatním představí. Formu i způsob prezentace si domluví společně. Hlavním zdrojem je učebnice. Co musí zaznít:

1. Popsat a ukázat, kde se na mapě rozprostírá daný kraj.

2. Seznámit s krajským městem, případně dalšími významnými městy.

3. Jaká řeka  protéká daným územím nebo jaké pohoří se v daném kraji nachází...

4. Čím se daný kraj vyznačuje (například co se těží, vyrábí nebo pěstuje, jiné zajímavosti...).

5. Poskytnout zdroj svých informací.

6. Na závěr položit alespoň dvě otázky (prověřit, jak děti poslouchaly).

7. Nadiktovat nejméně dvě nejdůležitější informace nebo mít pro děti připravený zápis k vlepení do sešitu.

Dalším referátem, tentokrát již zpracovaný každým zvlášť, bude prezentace ČR. Inspirací pro nás byl projekt Edison, kdy studentky ze zahraničí představovaly svou zemi. Tady již nesvazuji, co všechno musí zaznít, necháme se překvapit. Jediný omezující je čas - 5 až 10 minut.       

Původně avizovaný referát na oblíbené město či místo může být součástí předešlé prezentace nebo je možno ji provést jako dobrovolný úkol.


Materiály v sekci Ke stažení

V českém jazyce pracujeme s materiály Jitky Rubínové. Součástí jejího CD jsou i cvičení, která si v jednotlivých souborech můžete stahovat. Ve třídě je pár dětí, které již téměř nechybují v psaní i - y po obojetných souhlákách v kořeni slov, těm gratuluji! Většina dětí však potřebuje procvičování a k tomu jim právě mohou posloužit tyto materiály. Výhodné je, že jsou opatřeny i klíčem - správným řešením, tedy děti si kontrolu mohou provést samy.Doplňování učiva po nepřítomnosti

Po dětech již požaduji, aby se po své nepřítomnosti samy zajímaly, co jsme probrali. Je jejich povinností si dopsat probrané učivo do sešitů. Mohou čerpat z našich webových stránek, z učebnic, se sešitů půjčených od spolužáků...

Je teprve začátek školního roku, přesto někteří již nevědí, kde sešity mají, případně je často zapomínají doma. Nebudou-li mít 5x jakýkoliv sešit, budu rodiče informovat přes EŽK. Místo ztraceného sešitu si děti musí pořídit nový a vše do něj zpětně dopsat.


Kontrolní testy, geometrie, tvoření z kaštanů

Vážení rodiče,

chci velice ocenit, jak se děti připravily na zářijové testy z českého jazyka a matematiky. Jednotlivé úkoly boduji obdobně jako minulý rok, přesto jsem mohla hodnotit pouze jedničkami a dvojkami (z Čj šest 2 a z M také šest 2). Velká gratulace všem! V Čj děti nejvíce chybovaly v i - y po B, budeme tedy na tom nadále pracovat. V M se mnozí dopouštěli nepřesností při rýsování.

Pravděpodobně v druhém říjnovém týdnu děti čeká shrnující test z Vlastivědy (ČR - její poloha, státní symboly, státní svátky, řízení státu, velká města...) a z Přírodovědy (příroda živá a neživá, houby a rostliny). Při výpravách za houbami můžete procvičovat jejich stavbu těla :-).

Děkuji paní Hůlkové, která mi pomáhá vyhledávat zajímavé náměty pro tvoření dětí a také mi zhotovila šablonu, podle které budeme v budoucnu vyrábět klobouky. Nyní využijeme bohatství, které nám poskytuje příroda. Na pondělí si mají děti přinést kaštany a jejich slupky.

Na geometrii budou děti v nejbližší době potřebovat funkční kružítko a pravítko s ryskou.

Přeji všem příjemně prožité dny volna (věřím, že si děti najdou čas i na svou knížku).

JK

Rozvrh a hudební kroužek v pátek

Milí rodiče,

"odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil". Děti jsem informovala, že vzhledem k tomu, že většině dětí, které chtějí chodit na náš hudební kroužek, vyhovuje nejlépe pátek hned po vyučování - tedy 5. hodinu, přesouvám školní Hudební výchovu na pondělí. Ale z důvodu čerstvé a lákavé  nabídky, že by k nám mohla pravidelně v pondělí docházet asistentka na 5. vyučovací hodinu, vracím se zpět  k původnímu rozvrhu! To znamená - předmět Člověk a svět práce bude v pondělí a Hudební výchova pro všechny v pátek. Následovat bude dobrovolný hudební kroužek.

Vážím si toho, když některá asistentka, která momentálně není zcela využita ve třídě, kam je přidělena, zavítá k nám, například paní Renata Prošková. Pro mnohé děti je přísnosný čas s paní psycholožkou Radkou Lenskou, která také se třídou pracuje. Mé díky patří i studentce Karolíně Menclové, která ve svém volnu dochází do naší třídy. V pátek nám hodně pomohla nejen při "boji" s jehlou při přišívání knoflíků. Dětem se jejich pavučinky s muškami velice vydařily.

Děkujeme všem, kteří škole přispěli sběrem papíru, celkem jsme za třídu odevzdali 372kg.

Příští zkrácený týden děti čekají kontrolní testy. Stále opakujeme, nic nového je ještě nečeká, proto pro zájemce, kteří si chtějí doma zkusit test, jsem do složky "Ke stažení" přesunula poslední testy z minulého roku. Delší dobu byl vyvěšen list na procvičování i - y po b a těm, kteří hodně chybují, doporučuji, aby tuto nabídku opravdu využili. Děti tento list dostaly domů k podepsání.

Dobrá zpráva na konec: první diktát (opět jsem čerpala z vět zveřejněných na našem webu) se téměř všem vydařil.

Přeji vám krásný první podzimní víkend.

JK

Objednání knížek z katalogů, sběr papíru

Vzkaz od paní učitelky Kubískové - do 22. září je možno odevzdat objednávky knížek z nabídnutých katalogů.

Od středy 20.9. do pátku 22.9. bude na parkovišti u sport. haly kontejner na sběr papíru.


ISIC

Vážení rodiče,

kdo chce využít nabídku pořídit dětem průkazku ISIC, pošlete mi po dětech vyplněnou přihlášku a 250 Kč do 15. září.


Prázdniny rychle utekly a před námi je další školní rok. Přeji dětem, ať je pro ně přínosný a příjemně prožitý. To přeji i nám dospělým.

Důležité informace o zahajovacím týdnu vyvěsil pan ředitel na webových stránkách školy. Následující se týká naší třídy.

V pondělí 4. září se s dětmi sejdu před hlavní budovou školy (má bohužel pršet, vybavte děti deštníky) a po slavnostním zahájení půjdeme do třídy, kde setrváme do 10:45 (vzhledem k počasí budou děti potřebovat přezůvky!).

V úterý proběhne výuka do 11:40, děti již využijí vybavený penál a dostanou učebnice, sešity.

Od středy do pátku vyučování končí v 12:35.

Ve čtvrtek 7. 9. vás srdečně zvu od 17 hodin na zahajovací třídní schůzku.

Veletrh kroužků se koná ve středu 6. 9. od 15:00 do 18:30, tentokrát na parkovišti u sportovní haly.